Świąteczne kolory i ich historia

Napisany przez:      10/21/2023 21:19:55    Komentarzy 0
Świąteczne kolory i ich historia
Kolor towarzyszy ludzkości od zawsze, kolory są symbolem świąt i obrzędów. Decoupage  w Bożym Narodzeniu to prawdziwie barwny festiwal barw z długą tradycją. Znajdują się tu nie tylko czerwień i zieleń lecz cała paleta. W decoupage nie ma ograniczeń. Wszystkie barwy mają korzenie w tradycji religijnej, a unowocześnione przez komercję, popkulturę zyskujemy całkiem nowe oblicze.W dzisiejszych czasach każdy może wybrać dowolne kolory świątecznych dekoracji.  Zaczynając od podstawowych kolorów, tych które każdy wymieni - zieleń i czerwień, biel, złoto i kolor niebieski.

Wiecznozielone gałązki wszelkich drzew, krzewów. W wielu starożytnych kulturach w obrzędach w czasie zimowego przesilenia pojawiały się wieńce z bluszczu, palm i jemioły, ponieważ wierzono, że przynoszą szczęście i ochronę. Roślinne dekoracje zaadoptowano w chrześcijaństwie, gdzie przybrały formę drzewka symbolizującego jabłoń z rajskiego ogrodu. Zimą trudno o owocujące drzewko choinka, jaką znamy dziś, wydawała się lepszą dekoracją i doskonałym symbolem, gdyż jej trójkątny kształt według teologów wskazuje na niebo.

 
Czerwień w kulturze to symbol kolor krwi, sacrum, ale też miłości. W obrządku świątecznym znalazła się przez nawiązanie do owoców rajskiego drzewa i jagód ostrokrzewu.  Z czerwienią kojarzymy też strój świętego Mikołaja

 Kolejna barwa w zestawie świątecznym to biel. Jest to symbol czystości, duchowości i odkupienia.

 Złoto z kolei nawiązuje do podarku Trzech Króli, a także koloru gwiazdy, za którą podążali w drodze do Betlejem, nawiązuje do blasku i światła.

 Niebieski kolor znajdziemy w liturgicznym i tradycyjnym zestawie barw świątecznych. Niebieski, jako odcień ultramaryny, jest bowiem odcieniem kojarzonym z Maryją. Kiedyś był to najdroższy kolor świata, a więc jest idealny na wyjątkowe świąteczne okazje.

 W dzisiejszych czasach, przy zamówieniach decouoage, nie ma ograniczeń związanych z wyborem koloru. Jedyną rzeczą, która nas ogranicza to nasza wyobraźnia, lecz i tutaj można zapobiec jeśli wybierzemy zdolnego, kreatywnego rękodzielnika.

Napisz komentarz